ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

عملکرد شهرداری در درهه هشتاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۱

در سال‌های آغازین دهه هشتاد، عمرمعاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران کوتاه بود و بین چند نفر مختلف دست به دست می شد تا بعد از رئیس‌جمهور شدن شهردار تهران در سال ۸۴ ، محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و این آغازی بود بر یکی از طولانی ترین مدیریت های شهری در تهران.

 شهرداری در تمام این سال‌ها سعی کرده دل خانواده فرهنگ و هنر را به دست بیاورد. شهرداری تهران، هم فیلم ساخته و هم مرکز حرفه‌ای تئاتر راه انداخته. انواع جشنواره‌های هنری را هم برگزار کرده است. سینما آزادی را دوباره احیا کرد علاوه‌بر آن پردیس‌های سینمایی و فرهنگی مجهز را در شمال و جنوب تهران برپا شد و سرانه فرهنگی تهران را تغییرات مثبت داد. در طول این سال ها بطور مداوم بدنه معاونت اجتماعی را بزرگ و بزرگتر نمود تاجاییکه یک معاونت با 4-5 پرسنل به معاونتی با 10 اداره و واحد با 60-70 پرسنل تبدیل شد و در هر زمینه به صورت تخصصی در حوزه اجتماعی و فرهنگی مشغول به فعالیت شدند. این ادارات و واحدها شامل اداره مطالعات، ستاد راهبری مدیریت محله، شورایاری، آموزش های شهروندی، اموربانوان، سلامت، ورزش، فرهنگی، برنامه ریزی و توسعه شهری  و مرکز خدمات اجتماعی می باشد. اکنون به شرح وظایف این ادارات می پردازیم:

اداره کل سلامت:

شهرداری تهرانبه عنوان بزرگترین سازمان شهری در کلان‌شهر تهراناز سال 1370 با برگزاری سمپوزیوم شهر سالم در دانشگاه تهرانبه طور ویژه‌ای به امر سلامت پرداخت.

شهرداری تهران جهت توسعه پروژه شهر سالم به تمام محله‌های شهر تهران از ابتدای سال 1385 نسبت به ایجاد ساختار جدیدی به نام اداره کل سلامت زیر نظر معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اقدام نمود.

بر اساس این ساختار تمام مناطق 22 گانه شهرداری تهران دارای اداره سلامت منطقه شده و در هر مرحله می بایستی مکانی را به نام خانه سلامت محله راه‌اندازی نمایند. خانه‌های سلامت در واقع به عنوان ستاد اجرایی پروژه شهر سالم در محله‌های شهر تهران انجام وظیفه می نمایند.

اهم وظایف اداره کل سلامت:

تلاش در جهت توانمندسازی شهروندان در تامین و حفظ سلامت خود و جامعه شهری

برنامه ریزی در جهت تامین دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و سلامت اجتماعی

تلاش در جهت توسعه رویکرد مبتنی بر سلامت در مدیریت شهری

اداره کل بانوان:

اداره کل بانوان به عنوان بازوی فکری و سیاست‌گذاری در امور بانوان آبان سال1384 در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ایجاد شده است.

تمرکزادارهکلبررويدخترانباتأکیدبردختراندانش آموزودانشجو،زنانخانه دار،زوج هايجوانواعضاءگروه هايفعال بانواندرمحلاتمیباشد

- زمینهسازیبرایبهبودوضعیتوارتقایکیفیتزندگیخانوادگیواجتماعیزنانودختراندرشهرتهران

- توسعهوارتقایتوانمندیهایزنانودخترانتهرانی

- تحکیمبنیانخانوادهواعتلایجایگاهزناندرایننهاد

اداره کل فرهنگی:

در سال 1373 شهرداری تهرانبیش از هر زمان دیگری پرداختن به امور فرهنگ شهروندی، امور اجتماعی، بهداشت عمومی، ورزش و سلامتی، آموزش‌های شهروندی و برنامه‌های ترویجی را بسیار ضروری دانسته و به همین منظور در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی اقدام به تشکیل اداره کل فرهنگی امور اجتماعی و فرهنگیمناطق کرد.

این اداره کل در کنار سازمان فرهنگی و هنریو اداره کل توسعه امور اجتماعی و فرهنگی، کلیه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداریرا به صورت ستادی مدیریت نموده و برنامه‌های متعدد فرهنگی را به اجرا درآورد.

گستردگی و تنوع فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، خصوصا مقوله های فرهنگی، مسبب تفکیک موضوعات فرهنگ، سلامت، آسیب‌های اجتماعی، مشارکت‌های اجتماعی و سرانجام تشکیل اداره کل فرهنگی در سال 1384 گردید.

تا سال 1386 سرفصل‌های اصلی اوقات فراغت، مراسم و مناسبت، امور مساجد، امور مدارس، کمک‌ها و مساعدت‌های فرهنگی رئوس فعالیت‌های این اداره کل را تشکیل می‌دادند.

با فرارسیدن دوران جدید، برنامه‌های اداره کل فرهنگی گسترش بیشتری یافت:

تشکیل شبکه همبسته اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و فعالیت‌های دبیرخانه‌ای آن

رسیدن به مفهوم شهروندی به مفهوم تام و کمال

تقویت احساس تعلق اجتماعی در میان شهروندان نسبت به کلیه سرمایه‌های مادی معنوی شهر

برخورداری از سلایق فرهنگ عمومی جهت بالندگی اجتماعی

اداره  کل مطالعات:

مدیریت شهری اگر بتواند نیازهای اجتماعی و فرهنگی شهر و شهروندان را از طریق مطالعه و تحقیق علمی به درستی شناسایی نموده و بین یافته‌های پژوهشی در سطوح راهبردی و کاربردی و سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و اجرا پیوند کارآمد و مستمر برقرار نماید آنگاه می‌توان به دستنیابی چشم‌انداز توسعه پایدار مبتنی بر رویکردهای اجتماعی و فرهنگی امید داشت.

مدیریت شهری در کلان‌شهر تهرانجهت تحقق این راهبرد، دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی را با امکان بکارگیری ظرفیت‌ها و قابلیت‌های علمی موجود در دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و پژوهشگران شهر تهران و پشتیبانی علمی و کاربردی ماموریت‌های معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از جمله شناخت علمی مسائل و نیازهای اجتماعی و فرهنگی شهروندان تهرانی، بررسی آثار و پیامدهای اجتماعی و فرهنگی طرح‌ها و پروژه‌های شهری، بررسی آگاهی و نگرش شهروندان تهرانی در خصوص عملکرد شهرداری و ترسیم سیمای اجتماعی و فرهنگی شهر تهران، در مجموعه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهرانتأسیس نموده است.

اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران که زیرمجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهراناست با چشم‌انداز زیر فعالیت خود را آغاز کرد:

اهداف اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی:

  • شناخت پدیده‌ها، مسائل و نیازهای اجتماعی و فرهنگی تهران
  • تبیین وتعمیق بنیان‌های رویکرد اجتماعی در فعالیت‌های مدیریت شهری
  • تعیین خط‌ مشی فعالیـت‌ها و برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی

اداره کل آموزش های شهروندی:

اداره کل آموزش های شهروندیدر اوایل سال 1385 راه‌اندازی شد

اداره کل آموزش های شهروندیزیرمجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهراناست و با اهداف، وظایف و مأموریت‌های ذیل فعالیت خود را در شهرداری تهرانآغاز کرد:

  • ارتقای آگاهی‌ها، خواسته‌ها و توانمندی‌های شهروندان در راستای زندگی سالم و حیات اجتماعی مطلوب با تاثیر در ابعاد بینش و منش و رفتار جامعه و تامین هویت اسلامی و ایرانی شهر تهران
  • ارایه خدمات آموزشی به شهروندان از طریق آموزش‌های غیرحضوری، حضوری و مجازی
  • ایجاد توسعه و بهره‌وری لازم از طریق برنامه‌ریزی آموزشی، تدوین محتوا و متون و طراحی و تولید محصولات مرتبط
  • ارایه آموزش‌های شهروندی در موضوعات روابط و مناسبات اجتماعی، حقوق و تکالیف شهروندی، مهارت‌های زندگی، نظم و انضباط اجتماعی، بهداشت و محیط زیست، کاهش و تفکیک و...

سازمان ورزش:

سازمان ورزش یکی از نهادهای وابسته به شهرداری تهران است که مهم‌ترین وظیفه آن توسعه و ترویج ورزش همگانی در بین پایتخت نشینان است.

در سال 1384اداره کل تربیت بدنی شهرداری تهران زیر نظرمعاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهرانتأسیس شد. مسابقات ورزشی محلات در رشته‌های مختلف ورزشی آقایان و بانوان،گردهمایی‌های عمومی ورزشی و ایستگاه‌های تندرستی پارکی با حضور شهروندان تهرانی توسط این سازمان برگزار می‌شود.

در سال 1388به دلیل گستردگی و حجم بالای فعالیت‌های ورزشی شهرداری تهران و تحت پوشش قراردادن تعداد بسیار زیادی از شهروندان و به منظور یکپارچگی و ایجاد وحدت رویه در ارائه خدمات ورزشی و تفریحی و افزایش کارایی و اثر بخشی سازمانی، اداره کل تربیت بدنی که مسئول برگزاری فعالیت های ورزشی و تفریحی بود و شرکت فرهنگی ورزشی شهر که مدیریت بهره‌برداری مجموعه های ورزشی شهرداری را برعهده داشت ، ادغام شده و سازمان ورزش شهراری تهران تشکیل شد.

مطابق اساسنامه سازمان ورزش شهرداری تهران (مصوبشورای اسلامی شهر تهراندر تاریخ 14/07/1388و ابلاغ شهردار محترم تهران در تاریخ 03/09/1388به شماره 636068/8810)سازمانی است غیرانتفاعی و وابسته به شهرداری و مرکز اصلی این سازمان شهر تهران و مدت فعالیت آن از تاریخ تأسیس نامحدود است.

اهداف کلی این سازمان عبارت‌اند از:

افزایش مشارکت مردم در ورزش شهروندی
افزایش کمیت وکیفیت آمادگی جسمانی شهروندان
بهبود امید به زندگی
توسعه ظرفیت فضاهای ورزشی شهروندی

تشکیل اولین دوره شورایاری های محلی

در اواخر سال 1384 بود که شورایاری محلی به محلات تهران پای گذاشت. طرحی که با پشتیبانی شهرداری و شورای شهر به سرانجام رسید و تا به امروز نیز ادامه داشته است. انجمن‌های شورایاری محلات در تاریخ 19 اسفند 84 جاری در 374محله تهران تشکیل شد که بعدها تعداد محلات به 354 محله تقلیل یافت.

مرکز خدمات اجتماعی:

درزمستان سال ۱۳۸۸ هجری شمسی طرح ادغام واحدهای کاری پنجگانه شامل؛ شرکت خدمات اجتماعی و رفاهی تهران، ستاد کار آفرینی، اداره کل آسیبهای اجتماعی ، معاونت مشارکت های اجتماعی اداره کل آموزش و مشارکت های شهروندی و تهران گشت ارغوان توسط شهردار محترم تهران در شورای اسلامی شهر تهران مطرح و در تاریخ ۲۳/۲/۱۳۸۸ به تصویب رسید و با مصوبه این شورا مورخ ۵/ ۷/ ۱۳۸۹ با انتصاب مدیر عامل و تصویب اساسنامه فعالیت سازمان رسما آغاز گردید. از جمله فعالیت های این اداره می توان به ارتقای کارآفرینی، پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی ساماندهی کودکان کار، ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی و............... می باشد.

اداره کل برنامه ریزی و توسعه شهری:

در راستای سیاستهای شهرداری تهران و طبق دستور شهردار محترم تهران، در سال 1387به منظور هماهنگی های فرا بخشی بین ادارات معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، این اداره تشکیل گردید. اهداف کلی این سازمان عبارت‌اند از:

-مطالعه, بررسی , تشخیص و تعیین نیازهای منطقه در زمینه های اجتمایی و فرهنگی بر اساس قوانین, مقررات و خط مشی های ابلاغی اداره کل عملکرد و برنامه ریزی حوزه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی

-کنترل و نظارت بر تخصیص و هزینه کرد اعتبارات عمرانی و جاری حوزه

-تهیه گزارشات ماهیانه فصلی و یکساله از عملکرد برنامه های اجرایی حوزه معاونت اجتماعی

-ایجاد خانه‌های IT و کانون‌های محله‌ای هفت گانه فن‌آوری در سرای محلات در قالب طرح شهروند کارآمد و فن‌آوری اطلاعات( شکوفا) ونظارت برحسن انجام کار و همچنین برگزاری جشن های محله ای و منطقه ای شکوفا

آغاز به کار سرای محلات در شهر تهران

مدیریت محله فرایندی است قانونی و مورد پذیرش و اجماع مدیریت شهری در جهت کاهش تصدی گری ، برون سپاری ، گسترش و نهادینه کردن مشارکت آگاهانه و اثر بخش مردمی و واگذاری فضاها ، ابنیه و فعالیتهای فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و ورزشی در سطح محله به مدیریت محله و تحولی ساختاری در جهت تحقق رویکرد محله محوری و گامی ارزنده برای فراهم کردن شرایط لازم برای تغییر رویکرد شهرداری از سازمانی خدماتی به نهادی اجتماعی بوده است.

مهم است که بدانیم وظیفه اصلی و رسالت اعضای شورایاری، مدیریت محله و سرای محلات باید،ارائه و اشاعه آموزش اجتماعی، آموزش فرهنگی و آموزش مولفه های شهرنشینی باشد نه چیزی دیگر، چرا که شهرداری با بیشینه صدساله به مقوله شهرسازی، خدمات شهری، عمران، ترافیک، آلودگی هوا، حمل و نقل و... آگاهی و اشراف کامل دارد ودارای استراتژی مشخص و مدون است.

هر کدام از سرای محلات در ابتدا 14 خانه داشتند که هر یک از آنها کانون ها و زیرمجموعه هایی داشتند. اما در ادامه به 11خانه تقلیل یافتندو این خانه ها شامل خانه سلامت و محیط زیست، فناوری اطلاعات، هنر و ادبیات، خانواده و سبک زندگی، قرآن و عترت، علم و پژوهش، آموزش های شهروندی، ورزش و تفریحات سالم، دوام و ایمنی، کارآفرینی و جهاد و ایثار می باشند.

راه اندازی 29سالن تئاتر

افزایش سالن های تئاتر از دیگر دستاوردهای مدیریت شهری است. به طوری که در این دوره مدیریت شهری، 29 سالن تئاتر در مجموعه های مختلف از جمله باغ و آمفی تئاتر باغ خسروشاهی، تماشاخانه ایرانشهر، مرکز نمایش های آیینی صبا، مرکز تئاتر حرفه ای شهر(خاوران)، بوستان امیر سلیمانی ، باغ کتاب تهران، ایوان شمس، موزه انتظامی ، باغ موزه زندان قصر و مجموعه فرهنگی تجاری ورزشی البرز لشگرک راه اندازی شد.

در مجموع 5 هزار و 508 صندلی تئاتر در مناطق مختلف تهران از جمله مناطق 1، 3، 6، 7 و 15 به تعداد صندلی های تئاتر در شهر تهران افزوده شد.

توجه به فرهنگ کتابخوانی و سلامت شهروندان

شهرداری تهران مسئولیت اداره ی 400 کتابخانه را برعهده گرفت که بخش عمده ای از این کتابخانه ها در جنوب پایتخت واقع شده بود.

راه اندازی سامانه های نشاط در بوستان های منتخب سطح شهر تهران

سامانه نشاط به منظور غنی سازی اوقات فراغت براساس فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی از اهم وظایف این طرح در مناطق 22گانه شهرداری تهران و محلات 354گانه اجرا گردید. بهره مندی از ظرفیت ها، توسعه و تقویت نقش تفریحات سالم به عنوان یکی از ابزارهای کارآمد این طرح در پیشگیری ازآسیب های اجتماعی در جامعه به شمار میرود

جشنواره های اجرا شده در سطح شهر

جشنواره های متنوع شهرداری در طول برگزاری شان همواره سعی بر مشارکت شهروندان در مسایل مهم شهری داشت است. این جشنواره هایی که در این دهه راه اندازی و اجرا گردیده اند که شامل شمسه، تسنیم، مشکات، سلامت محله، شکووفا، پژواک می باشد.

جشنواره شمسه:

شمسه مجموعه ای از جشنواره های چندگانه را تشکیل می داد که هریک در دوره های زمانی مشخص از سال، با موضوع قرآن در زندگی، نهج البلاغه در زندگی، دعا و نیایش محله، شعر و ادب و..... برگزار گردید.

جشنواره تسنیم:

جشنواره تسنیم به منظور شناسایی و معرفی قابلیت ها  و  توانمندی های بانوان در زمینه ی همیاری های  اجتماعی محلی  و با هدف ایجاد گروه های همیاری و فعالیت های داوطلبانه بانوان در سطح محلات و فعال سازی این مشارکت های محلی در بین بانوان، جشنواره تسنیم برگزار می گردد.

جشنواره مشکات:

مجموعه جشنواره مشکات، ساز و کاری بود که استمرار و ارتقای کمی و کیفی خانه های علم و زندگی در محلات تهران را از طریق تبلیغ، تشویق، ایجاد محرک هاو انگیزه های رقابتی، در مقطع زمانی خاص ممکن می ساخت. این جشنواره ها در موضوعات  محیط زیست شهری، پسماند و دفع زباله، حمل و نقل وترافیک، حقوق و تکالیف شهروندان، زیباسازی و ایمنی شهری برگزار می گردید.

جشنواره سلامت محله:

جشنواره سلامت محله به منظور ارتقای سطح سلامت شهروندان از طریق مشارکت آنها در حوزه سلامت بوسیله کانون های دهگانه که شامل کانون سالمند، جوانان و نوجوانان، مادر و کودک، معلولین ، پزشکان، خادمین مساجد، اهداکننده خون ، پیشگیری از دخانیات، دیابت و پیشگیری از چاقی می باشند که گامی موثر برای رسیده به جامعه ای سالم می باشند.

جشنواره شکوفا:

شکوفا مجموعه ای از جشنواره های چندگانه است که هر یک در دوره یا دوره های زمانی مشخص از سال ، با موضوع فناوری اطلاعات برگزار گردید. موضوعات جشنواره بازی های یارانه ای، وبلاگ نویسی، برنامه نویسی موبایل، توسعه مهارت های یارانه ای، طراحان گرافیکی، رسانه های دیجیتال، روبوتیک بود.

جشنواره پژواک:

"جشنواره پژواک" بازتاب، طنین و بازنمایی است از «پژوهش‌ها»، «آثار کاربردی»، «مطالعات»، «پژوهش‌واره گروهی» و «کندوکاو و کاوش» محله‌ای که نهادینه كردن مشارکت‌های اجتماعی را در بخش مطالعات، مد نظر دارد و اهمیت رویکرد مشارکت مردمی و پژوهش‌مداری را یادآوری می‌نمود.

 

بازدید 2187 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 اسفند 1397 ساعت 09:00

چه کسی آنلاین است؟

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نظرات همراهان

هانیه : خیلی سایت خوبی هست آقای مهندس     images

 

    منصور : یاد خاطرات قدیم    images223

 

   مرجان : لطفا اخبار فرهنگی را بیشتر منعکس نمایید    images22

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما