ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

عملکرد شهرداری در درهه هفتاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۱

 

آغاز جدی و عملیاتی نمودن فعالیت فرهنگی در سطح منطقه و شهر تهران

در سال 1369 به عنوان کارشناس خدمات شهری وارد سیستم شهرداری تهران شده و در سال 1371 با توجه به رشته تحصیلی مرتبط با 

 

 

حوزه اجتماعی ، فعالیت در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی  منطقه 4 شهر تهران شروع به فعالیت  کردم . البته در آن زمان اولین معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهر تهران جناب آقای مهندس محمد حقانی بود .

معاونت امور  اجتماعی و فرهنگی در مناطق شهر تهران در آن سالها  چندان گسترده و دارای چارت سازمانی و نیروی انسانی خاصی نبود . در هر منطقه یک معاون و چند کارشناس فعالیت داشتند . که در همین حین شهرداری تهران اقدام به تاسیس و ایجاد  فرهنگسرای خاوران ، بهمن و اشراق کرد . در ابتدا کار معاونت امور اجتماعی و فرهنگی با  ایجاد کلاس آموزشی و احداث 20 نگارخانه در سطح مناطق شهر تهران بعنوان خانه های آفرینش ، خانه های فرهنگ و کتابخانه ها و راه اندازی فرهنگسراها فعالیت فرهنگی خود را آغاز نمود ،  و بدینوسیله رقابت جدیدی دربین مناطق جهت توسعه مراکز فرهنگی شروع شد . شهرداران مناطق شهر تهران با حمایت از اجرای فعالیتهای فرهنگی مانند جشن روز زن و طرح هایی با توجه به توانایی هر منطقه حضور خود را در بین مردم شریف تهران پررنگ تر کرده و به گونه ای گردید ،  شهروندانی که تا آن موقع فقط برای پرداخت عوارض و پروانه ساخت مراجعه می نمودند ، جهت اجرای کارهای فرهنگی و دریافت خدمات فرهنگی به مراکز فرهنگی و یا شهرداری آن منطقه مراجعه می کردند ، و بدینوسیله تعامل فرهنگی بین شهرداری و مردم شریف تهران شکل و قوام خاصی گرفت .

درزمان فعالیت شهردار منطقه 4 جناب آقای تقوا منش و زنده یاد سید محمود عابدی اولین معاون اجتماعی و فرهنگی وقت ، فرهنگسرای اشراق تاسیس و فعالیت فرهنگی هنری  را آغاز نمود . در نظر داشته باشید که حتی نامگذاری فرهنگسرای اشراق حاصل ساعتها همفکری مدیران و کارشناسان بود که هم شرقی بودن و هم فرهنگی بودن محل را در نظر گرفته و تعیین نام آن مرکز را فراهم آوردند .(اشراق )

بعد از ایجاد و تجهیز فرهنگسرای اشراق اعضا تصویب و اجرای برنامه ها در هیئت مدیره رسیدگی و دستور به اجرای آن می دادند . مانند اجرای تاتر خیابانی و برگزاری جشن ها به مناسبتهای مختلف . البته اجرای برنامه فرهنگی یا برگزاری جشن به مناسبت های مختلف پیچیدگی های خاصی  خود را داشت . عدم تجربه اجرای کارهای فرهنگی در نیروهای معاونت و مرحله دکوراسیون و حتی اجرای سن و محل نمایش از طریق کارکنان انجام می شد یعنی از صفر تا 100 هر برنامه توسط نیروها صورت می پذیرفت .

با توجه به امکانات محدود این اجازه را به اجرا کننده برنامه نمی داد که براحتی یک محیط مطلوب جهت اجرای برنامه محیا سازد و اجرای این برنامه ها ساعت ها همفکری، کار و تلاش را می طلبید . و هرگونه ناهماهنگی و یا اشتباه کوچکی باعث اختلال و حتی لغو برنامه می شد . حتی خاطرم می آید آن موقع برای ساخت دکور پشت سن یا تریبون مجری یا سیستم صوتی و نورپردازی با امکانات اولیه چه مشکلاتی را پشت سر می گذاشتیم ، بدینگونه شد که بعد از گذشت یک مدت کوتاه تمامی پرسنل معاونت اجتماعی و فرهنگسرا مسلط به ساخت دکور ، تنظیم سیستم صدا ، پخش فیلم و ... شدند

از نگارخانه آفرینش نقش و سینمای گلبانگ که در این منطقه بعنوان ظرفیت جهت اجرای برنامه ها مورد استفاده قرار می گرفت و اولین جشنواره برگزیده فیلم جشنواره فجر(سینما گلبانگ)در آن مکان برگزار شد.

 اولین بار اجرای نمایش موزیکال، شهر قشنگ بچه ها آموزش کودکان در خصوص مسائل شهری  و طرح گل پیام بهداشتی به منازل شهروندان راجع به جمع آوری زباله از روز به شب منتقل شد.  بیش از 60 هزار نفر برای کاهش آسیب زباله با توجه به اینکه زباله در شب جمع آوری می شدو هنوز چند سالی از این طرح جمع آوری نگذشته بود شهروند با اثر عادت زباله روز جلو منازل می گذاشتند.

اجرای شبکه محله و شب شعر در شرق شهر تهران خود نمایی میکرد، البته هنوز محدودیت نیروی انسانی خصوصا متخصص و تجربه کارها ی فرهنگی وجود داشت و در هر منطقه فعالیت و رقابت ورفاقت ها در سطح شهر تهران با توجه به ظرفیت وزیر ساخت فعالیت های فرهنگی آغاز بیشتر شد ،

سازمان فرهنگی هنری در سال 75 تاسیس و کلیه مراکز فرهنگی هنری فرهنگسراها ، خانه فرهنگ و کتابخانه زیر پوشش آن مرکز به مدیریت مهندس منصور واعظی با هیئت امنا مشخص فعالیت خود را آغاز کرد.

در این زمان فاصله بین شهرداری وسازمان فرهنگی آنقدر زیاد شد که بعضی از شهرداران و معاونین احساس می کردند فرزندانشان را از دست دادند واین تفکر طرفین باعث بروز برخی از اختلافات شد.

(البته معاونین اجتماعی احساس میکردند از دست دادن فرهنگسرا و خانه فرهنگی باعث ضعیف تر شدن کار فرهنگی در سطح مناطق شهر تهران می شود،بنابراین تلاش کردند مراکز دیگری مثل خانه مشق ، خانه سلامت ،سرای اندیشه  و ورزشگاه احیاء کنند ، و بدینوسیله  دوبار معاونت اجتماعی از نظر مراکز فرهنگی تقویت شد.

 سازمان فرهنگی که از شهرداری فاصله گرفته و پشتیبانی مالی جواب گو هزینه های جاری مراکز نبود.

 بعضی از مناطق با تلاش مدیریت و خود کفایی( البته مناطقی که از نظر پرسنل مستقل و ستاد)مشغول ساختار سازی و سیاست گذاری و نظارت بر اجرای برنامه ها شدند.

 سال  1379 جناب حجت الاسلام والمسلمین محمد علی زم  بعنوان معاون اجتماعی شهرداری و رئیس سازمان فرهنگی و هنری را  بر عهده داشت که در این زمان هویت بخشی شکل گرفت.

مناطق به 5 قلمرو تقسیم شد و شهرداری تعداد مراکز بیشتری را تحویل گرفت، حذف معاونتها   و ایجاد ستاد و خصوصی سازمان بعنوان خانه فرهنگ های مشارکتی و تاسیس صندوق هنرمندان (بانک شهر)هادیان شهر و هاتف شهر ونشرشهر و ...... راه اندازی نهضت تابستانی تهران سرای فرهنگ

در سال 1382 مهندس رحیم مشایی بعنوان ریاست سازمان فرهنگی و هنری سازمان و معاون امور اجتماعی فرهنگی شهرداری را به عهد گرفت.

  تغییر ساختار از 5 منطقه به 4 منطقه

اجرای نمایشگاه یاد یار مهربان – عطر سیب-

جذب وبکار گیری بخش قابل توجهی  از کارکنان در این دوره و تشکیل مجدد معاونتها و ستاد و اداره کل  مناطق

در سال 84 دکتر علی عسگری مسولیت سازمان بر عهده داشت در این دوره معاونتها امور اجتماعی به عهده نوریان بود.

همکاری با سازمان

البته از زمان تاسیس سازمان فرهنگی هنری منطقه 4 تنها منطقه بود که تا دوره اواخر دوره آقای مشایی با یک مدیر معاونت اجتماعی و مراکز فرهنگی هنری سازمان را اداره می کرد .

 

بازدید 1992 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 15 دی 1397 ساعت 18:06

چه کسی آنلاین است؟

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نظرات همراهان

هانیه : خیلی سایت خوبی هست آقای مهندس     images

 

    منصور : یاد خاطرات قدیم    images223

 

   مرجان : لطفا اخبار فرهنگی را بیشتر منعکس نمایید    images22

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما